Jenna Johnston
Brock Netter

Brock Netter

Brock is SOSA's primary writer and has worked for the Coshocton Tribune, the Kankakee Daily Journal (Ill.) and the Vinton-Jackson Courier. He's a two-time award-winning journalist, a lifelong WWE fan, a suffering Bengals fan and calls the sidelines his home.

Take a look at the Southeast’s All-District softball lists

Take a look at the Southeast District's all-district softball lists, which were released earlier this week.

Brock Netter, Staff Writer

Southern Ohio Sports Authority is presented by OhioHealth.

PORTSMOUTH — The Southeast District Softball Coaches Association released its all-district lists this past week with talents being recognized throughout the region for their efforts this season. 

Here’s a brief look at all of the all-district honorees from SOSA’s coverage area — the SVC, SOC, FAC, SHAC and MSL-Buckeye, as well as Vinton County, Wellston, Athens and Portsmouth.

DIVISION II

Headlining the first-team list in Division II are Circleville’s Cara Cooper and Chandler Hayes, Athens’ Ashleigh James and Olivia Banks, Waverly’s Suzzy Wall, Unioto’s Avery Miller and Alexis Book, Logan Elm’s Carly King, Vinton County’s Kerrigan Ward, Hillsboro’s Camryn Spruell, Jackson’s Leah Alford and Fairfield Union’s Morgan Wolfe.

Circleville’s Cooper and Sheridan’s Cora Hall were named the division’s co-Players of the Year, while Unioto’s Rob Hull and Sheridan’s Troy Wolfe split Coach of the Year honors.

Representing their respective schools on the second-team list is Unioto’s Hannah Hull and Abbie Marshall, Hillsboro’s Kayla Roberts and Halle Reveal, Washington’s Makenna Kinsley and Kassidy Olson, Vinton County’s Breanna Sexton, Athens’ Kendra Hammonds, Jackson’s Cloe Michael, Miami Trace’s Sidney Payton, Chillicothe’s Emma Fromm, McClain’s Abby Atkinson and Logan Elm’s Lyndsay VanHoose

On the honorable mention list is Chillicothe’s Julie Lemaster, Bella Riffe and Maddie Harrold, Fairfield Union’s Nevaeh Smith, Hailey Hall and Kayle Emswiler, Circleville’s Ella Michael and Gabby McConnell, Vinton County’s Taylor Houdasheldt and Rylee Ousley, Miami Trace’s Delaney Thomas and Alexa Fox, Meredith Pabst and Haven McGraw, Jackson’s Makayla Wyant and Bryn Denny, Athens’ Bailee Toadvine, Hillsboro’s Kinsey Gilliland, Waverly’s Faith Thornsberry, Logan Elm’s Averee Entler and McClain’s Kenzie Wise

Wheelersburg’s Macee Eaton is the Division III co-District Player of the Year.
CREDIT: Derrick Webb/SOSA

DIVISION III

Earning spot on the first-team list in Division III is Wheelersburg’s Macee Eaton, Catie Boggs and Andi Jo Howard, Wellston’s Jenna Johnston and Hannah Potts, West’s Sydney McDermott and Abie Boland, Portsmouth’s Madison Perry and Olivia Dickerson, Ironton’s Keegan Moore, Westfall’s Olivia Dumm and Abbie Bickenheuser, Southeastern’s Lexie Lockwood, Adena’s Emma Garrison, Zane Trace’s Lexi Scott, Northwest’s Mollyann Runyon and Fairfield’s Caitlyn Quickle

Wheelersburg’s Eaton and Wellston’s Johnston were tabbed as the co-Players of the Year, while West’s Dani Coleman was named the Coach of the Year. 

Making the second-team list was Ironton’s Graycie Brammer and Bella Sorbelli, Fairfield’s Emmi Vance, Adena’s Greenlee Bossert, Valley’s Emilie Johnson, Oak Hill’s Brenna Davis, Southeastern’s Erin Richendollar, West’s Emily Moore, Zane Trace’s Gracey McCullough, Westfall’s Makayla Cook, Huntington’s Makenzie Tackett, Portsmouth’s Emily Cheatem, Northwest’s Haley Hayes, Eastern Brown’s Grace Pruitt and Minford’s Lorelei Martin.

Highlighting the honorable mention list is Piketon’s Taylor Williams, Natalie Cooper, Laney Brown and Zoey Fuchs, Valley’s Lexi Whitt, Taylor Cunningham and Addy Conaway, Fairfield’s Jobey Hattan and Halle Hamilton, Wellston’s Sadie Henry and Lexie Riegel, Oak Hill’s Kallan Kinzel and Cameryn Kirby, Huntington’s Allie Baker and Savannah Bushatz, Northwest’s Alison Throckmorton and Lauren Redoutey, Southeastern’s Hannah Lougheed and Audrey Scott, Eastern Brown’s Sophia Edminsten and Riley Kattwinkel, Wheelersburg’s Haley Myers, West’s Kaylor Pickelsimer, Portsmouth’s Faith Phillips, Adena’s Kiera Williams, Ironton’s Emily Weber, Lynchburg-Clay’s Autumn Griffith, North Adams’ Kaylee Tumbleson and Zane Trace’s Alayna Butler.

Notre Dame’s Gwen Sparks is the Division IV co-District Player of the Year.
CREDIT: Derrick Webb/SOSA

DIVISION IV

In Division IV, the first-team list includes Notre Dame’s Gwen Sparks and Kyndall Ford, Clay’s Jacy Gearhart and Preslee Lutz, Symmes Valley’s Lauren Wells and Kylee Thompson, Manchester’s Rylie Young and Emilee Applegate, South Webster’s Bri Claxon, Peebles’ Marisa Moore, Paint Valley’s Olivia Smith, and Green’s Kasey Kimbler.

Notre Dame’s Sparks and Belpre’s Kaitlen Bush were named co-Players of the Year, while Clay’s Jason Gearhart and Belpre’s Stephanie Evans were tabbed as the co-Coaches of the Year. 

Making second-team was South Webster’s Rylee McGraw and Skylar Zimmerman, New Boston’s Dylan O’Rourke and Madelyn Lawson, Manchester’s Hannah Hobbs and Kameyl Carter, Western’s Ailey Elliott, Peebles’ Lanie Johnston, Clay’s Kailey Ware, Notre Dame’s Maddie Entler, Paint Valley’s Abbi Stanforth and East’s Mia Caldwell. 

The honorable mention list features East’s Bailey Guido, Karleigh Lennox and Adrianna Hufferd, Green’s Gracie Daniels, Kailyn Neal and Ryleigh McDavid, Peebles’ Caydence Carroll and Baylie Johnston, Symmes Valley’s Desiree Simpson and Jocelyn Carpenter, New Boston’s MacKenzie Whitley and Cassie Williams, Western’s Lauren Ware and Morgan Whitley, Notre Dame’s Kaylyn Darden, Clay’s Shea Edgington, South Webster’s Ashlee Spence and Paint Valley’s Bella Stauffer

SPONSORED BY ROMAN FAMILY HEALTHCARE

Share this post